Mistrzostwo Europy Masters w klasie Laser

W piątek zakończyły się rozgrywane u wybrzeży Landskrony w Szwecji Mistrzostwa Europy Masters w klasie Laser. 


Pomimo dość zdecydowanego zwycięstwa (wygrane 5 wyścigów i trzy drugie miejsca) były to jedne z trudniejszych regat w jakich przyszło mi w ostatnich latach wziąć udział. Warunki w Landskronie były zaskakująco ciężkie, wiatr sporadycznie przekraczał 8 węzłów a bardzo silny i zmienny prąc powodował sporo przetasowań w czasie każdego biegu. Pod koniec pierwszego wyścigu po dość „harcerskim” manewrze zostałem też przez sędziów ukarany żółtą flagą co nieco ograniczyło moje zapędy do wspomagania napędzania mojego Laserka. W czasie całych regat bardzo skutecznie żeglowałem na kursach wolnych, dzięki Kaju! Właściwie tylko jeden wyścig rozpoczął się od mojego prowadzenia na pierwszym znaku, w pozostałych musiałem gonić i przeganiać co we wspomnianych warunkach nie było takie łatwe.

Zaskoczyła mnie nie tylko frekfencja (niemal 190 zawodników z 24 państw w Standardzie i Radialu), ale niesamowite przygotowanie i determinacja wszystkich zawodników. Pierwotnie do regat było niemal 260 zgłoszonych! Kiedy patrzę na listy polskich regat-Gdynia Sailing Days-5 zawodników, Puchar PZZ-8 to zastanawiam się co za kilka lat będzie z polskim olimpijskim Laserem!

Kiedy wygrywałem 12 lat temu Mistrzostwa Europy Seniorów to zawodnicy, którzy przekroczyli 30kę wydawali mi się emerytami. W 2006 roku 37letni wówczas Michael Blackbyrn z Australii zdobył w Jeju w Korei tytuł Mistrza Swiata-później skutecznie rywalizował o prawo startu w IO 2008 roku. Ostatecznie Australię reprezentował Tom Slingsby co było sporym błędem bo zakończył regaty na 22 pozycji. Z zawodników, z którymi przyszło mi rywalizować wielu było moich towarzyszy zmagań olimpijskich z lat ubiegłych. Większość aktywnie żegluje w różnych kategoriach i klasach-do małych łódek po te największe. Rywalizacja w klasie olimpijskiej zawsze stanowi jednak wyjątkową nobilitację…

Już za 3 tygodnie w Pucku Puchar Europy i Mistrzostwa Polski Masters. W Szwecji na tego typu imprezach rywalizuje regularnie ponad 100 jachtów, może kiedyś będziemy taki poziom mogli osiągnąć również w Polsce.


 

Wyniki top 5:


Moje starty wspierają:

- Subaru Import Polska

- Henri Lloyd

- Miasto Gdynia

- Lab Series

 

 

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*