Laser EuroMasters Series i MP w Pucku

Przy okazji zakończonych już jakiś czas temu regat należączych do cyklu imprez Euro Masters Series-a były to MP i Puchar Europy przypomniało mi się wiele wyjątkowych imprez, które w ostatnich latach odbyły się w Pucku.

Dokładnie 20 lat temu, w 1993 roku odbyły się właśnie w Pucku pierwsze Mistrzostwa Polski klasy Laser. Pamiętam doskonale tamtą imprezę-nie tylko, że była to późna jesień-ale ta rywalizacja i atmosfera absolutnie wyjątkowe. No i zwycięzcy! Mało kto pamięta, ale pierwszym Mistrzem Polski był Artur Piernicki z YK Stoczni Gdańskiej, który na finishu pokonał Jacka Błaszczyka i Wacka Szukiela. Wacek również został Mistrzem Polski Juniorów, przed Maćkiem Suchockim a ja na 3 pozycji. Zakończone niedawno regaty w Pucku były w pewnym sensie podobne do tamtej imprezy-też kilkunastu zawodników, super ściganie i fajna atmosfera na brzegu. A na wodzie znowu rywalizacja z Michałem Zerą-czyli dokładnie tak jak to było w 93 i przez kolejne kilka lat, kiedy to Michał był na każdym podium MP razem ze mną :) W 2013 roku żeglowaliśmy jeszcze pod szczytnym hasłem: „bądź mężczyzną-badaj się” co dodało imprezie wyjątkowej oprawy i splendoru.

Co zastanawia mnie najbardziej to stan klasy Laser w 2013 roku. Kiedy zaczynaliśmy było nas kilkunastu-problemem był brak łodzi-ale chętnych nie brakowało. W chwili obecnej sytuacja jest zgoła inna-mamy liczne klasy Laser 4,7 i Laser Radial ale niewielu z tych zawodników trafia do kategorii olimpijskiej. Jeżeli podczas najważniejszych imprez w Polsce, takich jak Puchar PZŹ czy Gdynia Sailing Days startuje 5-8 łodzi to jest to wynik zatrważający…

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*